Timetable Summer Terms 2021

Monday

No Dance Classes

Tuesday

Miskin Theatre - Studio 1

6:15pm-7:15pm - Junior Street

7:20pm-8:20pm - Junior Stretch/Body Conditioning

8:25pm-9:25pm - Senior Street

Miskin Theatre - Studio 2

6:15pm-7:15pm - Senior Jazz

7:20pm-8:20pm - Senior Stretch/Body Conditioning

Wednesday

Oakfield Primary School

5:30pm-7:00pm - Junior Competition Team

7:00pm-9:00pm - Senior Competition Team

Thursday

Miskin Theatre - Studio 1

6:15pm-7:15pm - Pre Junior Contemporary

7:20pm-8:20pm - Junior Contemporary

8:25pm-9:25pm - Senior Contemporary 1

Miskin Theatre - Studio 2

6:15pm-7:15pm - Junior Jazz

7:20pm-8:20pm - Commercial

8:25pm-9:25pm - Senior Contemporary 2

Friday

Miskin Theatre - Studio 1

6:15pm-7:15pm - Junior Ballet

7:20pm-8:20pm - Senior Ballet

Miskin Theatre - Studio 2

6:15pm-7:15pm - Senior Tap

7:20pm-8:20pm - Junior Tap

Saturday

DSTC - Studio 1

9:00am-10:00am - Mini Ballet

10:00am-10:45am - Mini Tap

11:00am-12:00pm - Pre Junior Ballet

12:15pm-2:15pm - Mini Musical Theatre

DSTC - Studio 2

9:00am-10:00am - Pre Junior Street

10:00am-11:00am - Pre Junior Tap

11:00am - 12:00pm - Mini Street

12:15pm-2:15pm - Junior Musical Theatre

DSTC - Studio 3

12:15pm-2:15pm - Senior Musical Theatre

 

September 2021 Timetable

Monday

Europa Vimy Way - Studio 2

4:30pm-5:30pm - Grade 5 Ballet

5:30pm-6:30pm - Intermediate Ballet

6:30pm-7:30pm - Pointe Work

Europa Vimy Way - Studio 3

4:30pm-5:30pm - Intermediate Tap

5:30pm-6:30pm - Grade 5 Tap

Tuesday

Europa Crayside - Studio 6

4:00pm-5:00pm - Grade 1 Tap

5:00pm-6:00pm - Primary Tap

Europa Crayside - Studio 4

4:00pm-5:00pm - Primary Ballet

5:00pm-6:00pm - Grade 1 Ballet

7:00pm-8:00pm - Mini Contemporary

Miskin Theatre - Studio 1

6:15pm-7:15pm - Senior Jazz

7:15pm-8:15pm - Senior Stretch/Body Conditioning

8:15pm-9:15pm - Senior Street

Miskin Theatre - Studio 2

6:30pm-8:30pm - Junior Competition Team

Wednesday

Europa Vimy Way - Studio 2

4:00pm-5:00pm - Mini Acro

5:00pm-6:00pm - Junior Acro

6:00pm-7:00pm - Senior Acro


Europa Vimy Way - Studio 3

4:00pm-5:00pm - Private Lesson

5:00pm-6:00pm - Street Crew

6:00pm-7:00pm - Junior Street

7:00pm-8:00pm - Junior Stretch/Body Conditioning


Thursday

Europa Vimy Way - Studio 2

4:00pm-5:00pm - Mini Street

5:00pm-6:00pm - Inter Jazz

6:00pm-7:00pm - Inter Street

7:00pm-8:00pm - Inter Contemporary

Miskin Theatre - Studio 1

6:15pm-7:15pm - Junior Contemporary

7:15pm-8:15pm - Senior Contemporary 1

Miskin Theatre - Studio 2

6:15pm-7:15pm - Senior Contemporary 2

7:15pm-8:15pm - Junior Jazz

8:15pm-9:15pm - Commercial

Friday

Europa Vimy Way - Studio 2

4:30pm-5:30pm - Grade 2 Ballet

5:30pm-6:30pm - Demi Pointe

6:30pm-7:30pm - Grade 3 Ballet

7:30pm-8:30pm - Grade 4 Ballet

Europa Vimy Way - Studio 3

4:30pm-5:30pm - Grade 3/4 Tap

5:30pm-6:30pm - Grade 2 Tap

6:30pm-7:30pm - Senior Competition Team

Saturday

Europa Crayside - Studio 6

9:00am-10:00am - Mini Ballet

10:00am-12:00am - Mini Musical Theatre

12:15pm-1:15pm - Private Lesson

1:15pm-2:15pm - Private Lesson

Europa Crayside - Studio 4

10:00am-12:00pm - Junior Musical Theatre

12:15pm-1:15pm - LAMDA Drama

Europa Crayside - Studio 5

10:00am-12:00pm - Senior Musical Theatre

 

Download Timetable

If you would like to download a digital copy of our timetable then click the link below!