Search
  • knights_academy

Competition Results 2019

Updated: Jun 5, 2019

Wow! What a year it has been so far, we are so proud of our competition & performing teams. The results peak for themselves.



That’s Showbiz FINALS 2019

- Mini Kids Modern 3rd Place - Surfs Up


- Inter Kidz Modern 1st Place - Anything Goes


Dynamite Dance – Saturday 30th & Sunday 31st March 2019

- Mini Classic and Lyrical Solos 1st Place - Quin Brady 2nd Place - (Joint) Kathryn Read & Orla Cox


- Mini Open Solos 1st Place - Lucy Archibald 3rd Place - Annie Coldwell


- Pre Junior Tap Solos 1st Place - Hollie Stebbeds 2nd Place - Lilly Hendrick


- Pre Junior Street and Open Solos 2nd Place - Lilly Hendrick


- Junior Tap Solos 2nd Place - William Coldwell 3rd Place - Emily Stebbeds


- Junior Jazz Solos 2nd Place - William Coldwell 3rd Place - Tayla Lilley


- Junior Musical Theatre Solos 3rd Place - William Coldwell


- Junior Street Solos 2nd Place - William Coldwell 3rd Place - Emily Stebbeds


- Teen Classic Solos 3rd Place - Reece Lilley


- Teen Street & Open Solos 3rd Place - MJ Vaughan


- Mini Duos/Trios 1st Place (Joint) - Orla & Kathryn - Lavender Blue / Annie, Orla & Kathryn - More and More


- Junior Classic Duos/Trios 2nd Place - Will & Reece - Dambusters March


- Junior Musical Theatre Duos/Trios 2nd Place - Emily & Reece - Hot Shoe Shuffle


- Junior Street Duos/Trios 2nd Place - Emily (as a solo) - Yes 3rd Place - Tayla, Will & Olivia - Day & Night


- Mini Groups 1st Place - Pop 3rd Place - Little People


- Pre Junior Open Groups 2nd Place - The Ring Master 3rd Place - Step In Time


- Junior Lyrical Groups 3rd Place - Poisoned Apple


- Junior Musical Theatre Groups 1st Place - Swing


- Junior Street & Open Groups 1st Place - 321 Go 3rd Place - Level Up


- Mixed Groups 2nd Place - Anything Goes 3rd Place - Knights Street Crew


UK Street Dance Championships – Sunday 28th April 2019-05-08


2nd Place -Mini Knights

2nd Place- Knights


- 12 and under solos 5th Place- William Coldwell


- 10 and under duos 6th Place- Gabrielle Brown & Olivia Boyle


- 12 and under duos 1st Place- Tayla Lilley & William Coldwell


Ultimate Victory Championships - Day 1


-Solos

1st place- Darcy Wood

2nd Place- Quin Brady


-Mini Tap Solos

1st Place- Lucy Archibald


-Junior Ballet Solos

1st Place- Amelie Wood

2nd Place- Kathryn Read


- Junior Tap Solos

2nd Place- Hollie Stebbeds

Joint 3rd- Olivia Boyle and Lily Hendrick


-Junior Lyrical Solos

3rd place- Lily Hendrick


-Junior Contemporary Solos

1st Place- Amelie Wood


-Junior Jazz Solos

3rd Place- Lily Hendrick


-Junior Street Solos

2nd Place- Lily Hendrick

3rd Place- Amelie Wood


- Junior Song and Dance Solos

1st Place- Amelie Wood


-Inter Tap Awards

1st Place- William Coldwell

3rd Place- Tayla Lilley


-Inter Jazz Solos

1st Place- William Coldwell

2nd Place- MJ


-Inter Street Solos

1st Place- William Coldwell

2nd Place- MJ


- Inter Song and Dance Solos

2nd Place- MJ


-Mini Ballet Duos/Trios

1st Place- Kathryn Read and Orla Coz


-Junior Contemporary Duos/Trios

1st Place- Amelie Wood and Lilly Hendrick


-Junior Street Duos/Trios

2nd Place- Hollie stebbeds and Lilly Hendrick

3rd Place- Annabelle Greet, Olivia Boyle and Sophie Webb


-Special Awards Judges Choices

Lucy Archibald

Amelie Wood


Triple Threat- Best All rounder

-MJ


- Inter Ultimate Star Award

William Coldwell


Ultimate Victory Championships- Day 2


-Inter Ballet Duos/Trios

1st Place- Emily and Reece

2nd Place- Reece and Will


-Inter Tap Duos/Trios

1st Place- Emily and Reece

2nd Place- Hallie, Olivia and tayla


-Inter Lyrical Duos/Trios

2nd Place- Emily, MJ, and Will

3rd Place- Lilly and MJ


Inter street Duos/Trios

2nd Place- Olivia, Tayla and Will


International Stars Competition 2019


-Primary Tap Solos

2nd Place- Kathryn Read


-Mini Street Solos

1st Place- Amelie Wood

2nd Place- Annie Coldwell


- Mini Classic Duo

3rd Place- Amelie and Lilly


- Mini Street Trio

1st Place- Annie, Kathryn and Orla


-Mini Musical Theatre Group

1st place- Little People


-Mini Street Group

1st Place- Pop


- Junior classic Solo

2nd Place- MJ


-Junior Tap Solo

1st Place- Reece Lilley

2nd Place- Emily Stebbeds


-Junior Jazz Solo

2nd Place- MJ

3rd Place- Verity Storrie


-Juniro Street Solo

2nd Place William Coldwell


-Junior Classic Trio

1st Place- Emily, MJ and Will


-Junior Tap Duo

1st place- Emily and Reece


-Junior Street Duo

1st Place- Olivia, Sophie and Annabelle


-Junior Tap Groups

1st place- 321 GO

2nd Place- Anything goes


-Junior Jazz Groups

1st place Swing


-Junior Musical Theatre Groups

1st Place- Wonderland


-Junior Dance Challenge Winner

Olivier Boyle


- Shining Star award

William Coldwell


To find out more about our competition & performing teams

Click Here



112 views

Tel: 07523 335360

The Mick Jagger Centre, Shepherds Ln, Dartford DA1 2JZ, UK

©2019 by The Knight's Academy Of Dance. Website proudly designed & maintained by Suzy.T.Marketing